הרגלים סביבתיים ומספרים
בעידן שבו הילדים גדלים בחברת שפע וצריכה , חשוב לפתח מודעות סביבתית מגיל
צעיר. שיעור זה מאפשר את תרגול החומר הנלמד בחשבון באמצעות חישובים אודות כמות
הפסולת שאנו מייצרים , לצד נקודות למחשבה על פסולת זו.
מטרות השיעור
- להכיר את כמויות הפסולת שאנו מייצרים.
- להבין את המעבר בכמויות בין רמת היחיד לרמת הקבוצה.
- להבין את הקשר בין מה שאנחנו קונים למה שאנחנו זורקים.
- לפתח מודעות לאחריותנו האישית לסביבה.
מושגי יסוד –פסולת , שימוש חוזר , צריכה.
עזרים – כרטיסיות עם בעיות מילוליות לכל קבוצה.
משך השיעור- 45 דקות.
מהלך השיעור
פתיחה (10 דק')
משחקים במשחק דיאגרמה אנושית : נסמן 3 אזורים בכיתה או במסדרון סמוך :
" כן, תמיד ", "לא, אף פעם ", " לפעמים ".
נקריא לכיתה היגדים , עליהם / ן למקם עצמם בתשובה הנכונה להם / ן:
משפטים לדוגמא:
1 . יש לי בבית משחקים שלא שיחקתי בהם חודש שלם
2 . בכל יום אני לוקח /ת לבי"ס בקבוק מים מינרליים חדש
3 . אני אוכל חטיף אחד לפחות בכל יום
4 . זרקתי פעם אוכל שלא רציתי לאכול
5 . אני זורק נייר למיחזור לפח הכחול
6 . במשפחה שלי מפרידים בקבוקים לפיקדון
7 . אני כותב משני הצדדים של הדף במחברת
8 . אצלנו בבית לוקחים שקית בד לקניות
נסביר – לכל אחד ואחת מאיתנו יש כל מיני הרגלים , אלו דברים שאני עושה יום –
יום . לכל ההרגלים שבדקנו כאן יש מחיר סביבתי , כלומר הם משפיעים על הסביבה
בדרכים שונות .
מה קורה כשההרגל שלנו הוא ההרגל של הרבה או הרבה מאוד אנשים ? בואו נבדוק
גוף השיעור (30 דק')
חלק ראשון חידון מתמטי – משחקים במספרים (15 דק')
עבודה בקבוצות-
נחלק את הכיתה לחמש קבוצות (או יותר), כל קבוצה תקבל בעיה מילולית אחת שעליה לפתור.
חטיפים ואריזות
בכיתה ד'1 30 תלמידים ותלמידות.
כל אחד ואחת אוכלים חטיף אחד בארוחת עשר.
כל החטיפים עטופים, ואת העטיפות זורקים לפח.
- כמה עטיפות נזרקות לפח הכיתתי בשבוע אחד (6 ימי לימוד)?
בכיתה המקבילה יש 30 תלמידים גם כן, שם כל ילד/ה אוכל 2 חטיפים ביום.
- כמה עטיפות נזרקות ביחד בשתי הכיתות ביום אחד?
- כמה נזרקות בשבוע לימודים בשתי הכיתות יחד?
בקבוקי מים בטיול
חמישה חברים יצאו לטייל יחד לטיול של 3 ימים.
כל חבר הביא שישייה של בקבוקי מים (6 בקבוקים).
הם שתו את כל המים.
- כמה בקבוקי מים זרקו לפח בסוף הטיול?
הטיול היה ממש מוצלח והם החליטו לצאת שוב, הפעם עם כל הכיתה.
ביחד יצאו לטיול 25 ילדים וילדות.
כדי לשמור על הסביבה החליטו בכיתה להביא בקבוקים רב-פעמיים ולמלא אותם במים בכל יום מחדש.
- כמה פעמים מילאו מים בסה"כ במהלך הטיול?
- כמה פסולת בקבוקים נחסכה בסוף הטיול?
מחברות ודפים
במחברת שורות יש 100 דפים.
אם כותבים רק על צד אחד של כל דף
- כמה עמודים יישארו ריקים?
בכיתה אחת יש 20 תלמידים ותלמידות, כולם כותבים רק על צד אחד של הדף.
- כמה עמודים ריקים יישארו בסך הכול בכיתה הזו?
בכיתה השניה 20 תלמידים ותלמידות גם כן, חצי מהם כותבים על שני הצדדים של הדף,
והחצי השני כותבים רק על צד אחד.
- כמה עמודים יישארו ריקים בכיתה הזו?
בעיית אשפה
משפחת שמחוני זורקת בכל יום שקית אשפה ששוקלת 2 ק"ג.
- כמה קילוגרם אשפה המשפחה זורקת בשבוע (7 ימים)?
השכנים שלהם, משפחת אושר, זורקים כל יום קילוגרם אחד יותר.
- כמה קילוגרם זורקת משפחת אושר בשבוע?
- כמה קילוגרם זורקות שתי המשפחות יחד בשבוע?
חלק שני – הצגת המסקנות ודיון (15 דק')
המורה מבקשת מכל קבוצה תשובה אחת, לשאלה המסומנת בצהוב. האם זה נשמע לכם.ן הרבה זבל?
ניקח את התשובות ומהן נעבור למימד רחב יותר, בהדגמה ביחד עם המורה (אין צורך לעשות את כל הדוגמאות):
- חטיפים ואריזות – כמה כיתות יש בביה"ס? ממוצע 30 ילדים בכיתה, כמה עטיפות נזרקות? רק בבי"ס אחד. כמה בשבוע? כמה ב-10 בתי"ס? המספרים הולכים ועולים.
- בקבוקים – אם היו יוצאים לטיול 10 חברים? כמה בקבוקים היו נחסכים? אם הטיול היה נמשך 10 ימים? ומה קורה במסיבות?
- מחברות – שוב העבירו החישוב לרמת ביה"ס, העיר וכד' כמה נייר מתבזבז? עמדו על ההבדל כאשר מחצית מהכיתה כותבת על שני הצדדים.
- אשפה – העבירו החישוב לרמת בניין – 10 משפחות, עיר. המחישו כי קילו זה כמו שקית סוכר/קמח אם נאסוף בכיתה 2 שקיות שייצגו כל משפחה של תלמיד/ה במשך שבוע לכמה שקיות נגיע?
שאלות לדיון:
- מה הכי הפתיע אתכם מהמספרים שחישבנו היום?
- אילו מהדברים לדעתכם אפשר לשנות בהרגלים שלנו על מנת לייצר פחות אשפה?
סיכום ומסקנות (5 דק')
ברמה האישית נדמה לנו שאיננו מייצרים.ות הרבה אשפה. אבל אם נסתכל על כל הכיתה / ביה"ס / השכונה / העיר נבין שכמויות האשפה מתרבות ונערמות וכך נהיה מורכב יותר לטפל בה.
לכמויות האשפה שלנו השפעות סביבתיות נרחבות. [להוסיף קישור לשיעור על דרכי הטיפול בפסולת או לסרטון של חירייה אולי, ולשיעור על LCA] נוכל למנוע חלק מההשלכות האלה אם נייצר פחות אשפה. חישבו! באותה מידה שאנו מרבים זבל אנחנו יכולים להפחית זבל. להשתמש במה שיש לנו עד לתומו או לא לקנות כלל ולהחליף במשהו שישמש אותנו לאורך זמן.
כשאנחנו קונים פחות ומטפלים טוב בדברים שלנו, אנחנו גם זורקים פחות אשפה. זה טוב לנו ולכדור הארץ שלנו!
אופציה – משימת בית:
במשך יומיים עליכם/ן לערוך רישום של הדברים שאתם זורקים לפח.
בחרו משהו אחד שאתם/ן זורקים הרבה ממנו, וחשבו כמה ממנו תזרקו בשבוע שלם, בחודש, אולי בשנה?
כתבו בעיה מילולית בנושא לכיתה.
PDF מערך שיעור- בעיות מילוליות כיתה ד