הכנה לסיור גן חובה וכיתה א'

חזרה לפורטל  >

 

הסיור בחירייה הוא סיור מעורר חושים ורגש, שכבת גיל זו עוסקת בסיור בשאלה האם זבל נעלם ובכל תחנות הסיור מגלים שזבל כמעט שאינו נעלם, אלא הוא עובר מקום. מומלץ מאוד לערוך הכנה לקבוצה ולצוות על מנת לאפשר סיור פורה ומעניין.

 

מטרות השיעור:

  • לעורר סקרנות לקראת הסיור
  • להבין שפסולת לא נעלמת והיא משפיעה על הסביבה
  • לעודד חשיבה על אחריות אישית בצריכה והשלכה של פסולת

 

מושגי יסוד: פסולת, אחריות אישית, צריכה

 

עזרים: מחשב ומקרן למצגת


 

מהלך השיעור

 

חלק א'- פתיחה (20 דק')

 

ספרו לכיתה כי כולם עומדים להגיע לסיור בחירייה! בסיור נגלה מה קורה לפח הכיתתי שלנו ומה עושים עם מה שיש בפנים.  בחלק זה נשמע מה הכיתה יודעת על תכולת פחים ועל האופן בו מפנים אותם, שאלות לדוגמה: 

 

תהליך פינוי אשפה: מי יכול לספר לנו מה קורה לזבל אחרי שזורקים אותו לפח בבית? ומה קורה לפח ברחוב? לאן המשאית לוקחת את האשפה? 

מי זוכר מה הצבע של פח הבית במטבח? מה הצבע של הפח ברחוב? 

סוגי פחים: אילו עוד צבעים יש לפחים ברחוב? מכירים עוד סוגים של פחים? מה זורקים לכל פח? איך נראים הדברים בפח ברחוב? איך הוא מריח? מישהו יודע למה הוא מריח ככה?  

תחושות:  מה אתם מרגישים כשאתם עוברים ליד פח? האם זה משהו שגורם לנו להתקרב אליו? למה לדעתכם זה עושה לנו תחושה לא טובה, הרי הרגע זרקנו את זה. 

ניתן להסביר כי לרוב הדברים שאנו זורקים לפח אין ריח, כמו ניירות שזרקנו לפח או שקית פלסטיק, אבל שאריות מזון הן מה שגורמות לריח הלא נעים של הזבל. מה אתם עושים כשיש ריח לא נעים? 

 

מה נראה בסיור? 

הקרינו את הסרטון "המהפך של חירייה" (6:28 דקות)

 

שאלו את הילדים בתום הסרטון אם משהו הפתיע אותם, לרוב אנחנו לא יודעים מה קורה עם הפסולת שלנו וזה בסדר ולכן אנחנו יוצאים לסיור בו נגלה מה עושים בחירייה עם פסולת.

 

חלק ב' –  מה עושים עם כל הפסולת (25 דק')

 

חישבו עם הכיתה כיצד ניתן לזרוק פחות אשפה, כמו – לתקן, להעביר לחבר, לזרוק למיחזור, למצוא שימוש מחדש, לצבוע וכד'. שאלו אותם אם יש להם משהו שהועבר אליהם מחבר, נמצא ברחוב, הגיע מחנות יד-שנייה או מאח גדול. 

 

משימת ציור – ספרו כי יש כל מיני פתרונות לטיפול בפסולת ואנחנו נראה אותם בטיול שלנו, בינתיים אפשר לחשוב איך נראים הפתרונות הקיימים לזבל או להמציא פתרונות אחרים- ולצייר אותם. את הציורים אפשר כמובן להביא לסיור.

 

חלק ג' – הכנה לכללי האתר של חירייה 

 

לחירייה אין להכניס חטיפים וחד פעמי, הכנה טובה של הכיתה לעובדה זו תהפוך את הסיור לנעים יותר לכולם. ספרו לכיתה כי בחירייה יש המון המון אשפה ושם רוצים ללמד אותנו איך אפשר לייצר פחות אשפה. לכן, הם מאוד מבקשים שגם אנחנו נייצר פחות אשפה. שאלו את הכיתה: יש לכם רעיונות איך אפשר לייצר פחות אשפה בסיור? נכון, אנחנו רוצים להביא כמה שפחות דברים חד פעמיים איתנו ובאמת לחירייה אסור להכניס חטיפים וחד-פעמי. לכן אנחנו מציעים שבמקום שכל אחד יביא לעצמו משהו שעטוף בעטיפה ולרוב מלכלך ומתפזר, נביא כולנו משהו אחד נחמד לכיתה, שאפשר להביא ללא אריזה, למשל להכין עוגיות בבית או להביא פירות במקום.

  

אפשרות הרחבה: ספרו לתלמידים כי בסיור יהיה איתם מדריכ.ה מחירייה שמבין המון דברים על פסולת ובסיור נלמד הרבה דברים חדשים. בואו נכין רשימת שאלות שאיתה נגיע לסיור ונוכל לקבל תשובות על כך בסיור. מה הייתם רוצים לשאול את המדריכים?

 

קובץ PDF – שיעור הכנה לגן חובה וכיתה א'

 

חזרה לפורטל  >