שיעור מדעים לכיתה א' – תופעות מחזוריות בעולם הצומח
מערך זה יכיר לתלמידים ולתלמידות את המושג 'קומפוסט' ואת התהליך הטבעי של פירוק פסולת אורגנית, שהוא ההשלמה של מחזור החיים בטבע. השיעור משלב פעילות מעשית עם למידה מתצפית, ניתן לחבר שיעור זה לשיעור המשך להקמת קומפוסטר כיתתי.
מטרות השיעור
- להכיר את המושג 'פסולת מזון' ולהבין מהו תהליך הקומפוסטציה הטבעי
- לפתח מוטיבציה להשתתף בפרויקט קומפוסט כיתתי
מיקום השיעור- כיתת הלימוד (עם אפשרות להרחבה לחצר)
מושגי יסוד- פסולת שאריות מזון, קומפוסט, תהליך פירוק טבעי
עזרים-
- מחשב + מקרן למצגת.
- שקית "אשפה" עם מגוון חפצים (קצת שאריות של פירות ירקות, עלים יבשים, נייר מגבת, בקבוק פלסטיק, שקית, אריזת פלסטיק, צעצוע מגומי וכד')
מהלך השיעור
פתיחה (5 דק')
נראה לילדים תמונה של שלכת ועלים על הקרקע, נשאל:
מה רואים בתמונה? מה קורה לעלה שנפל מהעץ? הסבירו כי בטבע, שום דבר לא נזרק, העץ לא זקוק לפח זבל כי העלים שלו נושרים לאדמה הם מתפרקים ומזינים את השורשים. החומר לא הולך לאיבוד, הוא משנה צורה.
אנו רואים פירות שנשרו מהעץ ונפלו על הקרקע, כל חומרי ההזנה שבהם חודרים לקרקע ולשורשי העץ ומזינים אותו. לתהליך הזה אנחנו קוראים קומפוסט, או דשונת בעברית. הקומפוסט הוא החומר שמזין את הקרקע.
היום נלמד על מחזור החיים בטבע, ונשאל , האם הטבע מייצר אשפה?
חלק א' הסיפור של הבננה (10 דק')
הראו תמונה של קליפת בננה: מה יש בתמונה? מה יקרה לבננה?
אנחנו אמנם לא אוכלים קליפות בננה אבל על הקרקע ובאדמה, יש יצורים חיים רבים שניזונים ממנה: חרקים שונים (כמו נמלים), תולעים, רימות ופטריות.
הבננה חוזרת להזין את הקרקע. זה תהליך פירוק טבעי, האדמה מלאה ביצורים חיים והם אלה שעוזרים לעלים ולמזון להתפרק ולהפוך לדשונת. דמיינו, בלעדיהם העולם שלנו היה מלא בשאריות מן הצומח!! למוצרי מזון ועלים שמתפרקים אנחנו קוראים פסולת מזון.
חלק ב – מה מתאים לקומפוסט? (15 דק')
נציג לכיתה "שקית אשפה", בכל פעם תלמיד אחד ייגש להוציא חפץ מן השקית והכיתה תחליט יחדיו, האם החפץ מתאים או לא מתאים לפירוק בטבע. הניחו כל חפץ בערמה משלו. נסכם יחד כי חומרים טבעיים כמו מזון או עלים שלא עברו עיבוד יכולים בסופו של דבר להתפרק. זהו מחזור החיים בטבע, העלים נושרים, מתפרקים באדמה ומזינים את העץ.
מה לא מתאים?
נסתכל על ערימת החפצים שנותרו כלא מתאימים לקומפוסט ונשאל, מי יכול לפרק את החומרים האלה? האם יש יצורים בטבע שאוכלים פלסטיק? כל החומרים הללו לא יכולים להתפרק וכאשר אנחנו זורקים אותם לפח הם נשארים כמו שהם גם אם זורקים אותם לאדמה.
חלק ג' – איך נראה קומפוסט מוכן? (10 דק')
אם יש קומפוסטר בבית הספר, קחו משם מעט קומפוסט מוכן. אם לא אפשר להביא מכל משתלה שקית קטנה.
הדגמה וחקר: נוציא את הדלי עם הקומפוסט המוכן ונראה לתלמידים. ניתן להם לגעת ולהריח את הקומפוסט המוכן. נראה כיצד הם מרגישים- האם הם מזהים שאריות של מזון? האם יש לזה ריח של ריקבון?
חלק ד'- סיכום ומסקנות (10 דק')
נעבור ונסכם את המושגים שלמדנו:
פסולת מזון: מה שיכול להתפרק באדמה, מזון, קליפת בננה, עלים, אבל גם נייר מגבת.
פסולת לא אורגנית: מה שלא יכול להתפרק ואם נקבור אותו הוא יישאר אותו דבר, פלסטיק, גומי וכד'.
תהליך פירוק בטבע: הטבע לא מייצר אשפה, יצורים קטנים מפרקים חלקים שנרקבו או נשרו וכך מחזירים את החומרים הטובים לאדמה
קומפוסט: תהליך פירוק טבעי של חומר אורגני חזרה לאדמה
סכמו:
עכשיו שאתם יודעים את כל הדברים האלה על פסולת מזון, חישבו על האוכל שאנחנו זורקים. אם נזרוק אותו לפח, הוא לא יתפרק באדמה ולא יזין אותה. אם הוא ייזרק לקומפוסטר, הוא יהפוך לאדמה טובה שריחה נהדר ללא אשפה.