הסיור בחירייה הוא סיור מעורר חושים ורגשות, מומלץ מאוד לערוך הכנה לתלמידים המגיעים וכן למלווים ולצוות על מנת לאפשר סיור פורה ומעניין. בסיור נגלה כמה משאיות אשפה מגיעות לאתר כל יום, נלמד על חומרי גלם וניחשף לפתרונות שונים לפסולת בארץ וגם בעולם.
מטרות השיעור
- לעורר סקרנות לקראת הסיור.
- לעודד חשיבה על אחריות אישית בצריכה והשלכה של פסולת.
- לעמוד על הקשר שבין צריכה לבין חומרי גלם ואחריות סביבתית.
מושגי יסוד – פסולת , שינוי הרגלים, הפרדה, הפחתה, פסולת אורגנית.
עזרים –
- דף עבודה לכל 3 תלמידים
- דף תשובות למורה
מהלך השיעור
פתיחה (5 דק')
ספרו לכיתה כי כולם עומדים להגיע לסיור בחירייה! בסיור אנחנו נגלה מה קורה לפח הכיתתי שלנו ומה עושים עם מה שיש בפנים. שאלו את הכיתה מה לדעתם עושים עם הפסולת בחירייה וכיתבו את התשובות על הלוח.
חלק א' – איך כולנו קשורים לאשפה (10 דק')
משחק הרגלים סביבתיים, בקשו מכל הכיתה לעמוד במקומם והסבירו את המשחק, אני אגיד משפט, אם הוא נכון לגביכם שבו. הכיתה תקבל נקודה כאשר כל הכיתה תתיישב ואז המשחק יתחיל מהתחלה והכיתה תקבל עוד נקודה כאשר כל הכיתה תעמוד:
סיבוב 1 – מאפיינים מיוחדים, הוסיפו בהתאמה לכיתה כך שכולם יתיישבו:
- אני מאוד אוהבת כריך גבינה צהובה
- אני גרה בקומה ראשונה בבניין
- אני האח הכי גדול
- אני האח הכי קטן
- יש לי אופניים
- כשהייתי קטן התחפשתי לספיידרמן או לאנה ואלזה
לאחר שכולם התיישבו, מתחילים שוב, בשלב הבא המשפטים קשורים לתרבות צריכה והרגלים סביבתיים, הוסיפו בהתאמה לכיתה עד שכולם עומדים, אין צורך להגיד לכיתה מה משותף לכל סבב.
סיבוב 2 – מאפיינים צרכניים
- יש לי בחדר משהו שההורים שלי הזמינו באינטרנט
- יש לי בארון משהו שהיה של אחים גדולים או בני משפחה
- אני תמיד סוגרת את הברז כשאני מצחצחת שיניים
- השבוע הייתי בקניון
- זרקתי לא מזמן כריך שהכינו לי ולא אהבתי
סיבוב 3- אני והקשר לפסולת
- אני עוזרת להורים לזרוק את הזבל
- יש לי פח אשפה בחדר
- פעם זרקתי לפח משהו שהתחרטתי עליו
- כשהייתי קטנה אהבתי להסתכל על משאיות אשפה
- יש לי ליד הבית פחים בכמה צבעים
- אנחנו מפרידים פסולת אריזות למיחזור
- אנחנו מפרידים פסולת זכוכית למיחזור
- אנחנו מפרידים נייר למיחזור
סיבוב 4 ואחרון
- זרקתי היום משהו לפח
- זרקתי אתמול משהו לפח
- כנראה שאזרוק מחר משהו לפח.
סכמו עם הכיתה: ראינו במשחק הזה שלכולנו יש העדפות באוכל או בתחפושות או מאפיינים אחרים, אבל כולנו כמעט כל הזמן מייצרים אשפה. גם כאשר אנחנו מפרידים בבית פסולת למיחזור וזה טוב וחשוב, אנחנו עדיין מייצרים בכל יום אשפה. בישראל מייצרים הרבה מאוד אשפה ויודעים את זה כי חקרו את הפחים גם בארץ וגם בעולם. אנחנו יוצאים לסיור הזה על מנת להכיר מקרוב משהו שהוא חלק מאוד גדול מהחיים שלנו למרות שלרוב נעדיף להדחיק אותו.
חלק ב' – איפה הפסולת נוצרת? (20 דק')
מי אמר בהתחלה שהוא הכי אוהב כריך גבינה צהובה? עכשיו אנחנו נעשה תרגיל חשיבה בשלשות, כל קבוצה תצטרך לחשוב מהו הסדר הנכון של כל שלבי הכריך ולמספר את השלבים לפי הסדר. הציגו את דף העבודה לכיתה או חלקו לקבוצות.
הסבירו את ההוראות:
חלק 1 – קראו היטב את כל שלבי הכנת הכריך בטור הימני, כעת החליטו יחד מהו סדר השלבים הנכון ליצירת כריך. ניתן לסמן מספר שלבים באותו מספר, כיוון שיש תהליכים מקבילים.
קראו יחד עם הכיתה ועיברו על השלבים , ניתן לצייר אותם יחד על הלוח.
חלק 2 – כעת בטור השמאלי ביותר אנחנו נסמן "איזה", כלומר איזה פסולת נוצרת בכל שלב, למשל: פסולת מזון/ פלסטיק/ שפכים/אריזות קרטון.
חלק ג' – סיכום (10 דק')
דיון: פסולת לא נוצרת רק כשאנחנו זורקים את השקית של הכריך לפח, או את הכריך עצמו אם הוא לא היה לנו טעים. אנחנו זורקים גם את האריזה של הגבינה הצהובה, וגם את המכסה הפנימי של הקוטג' אבל גם את העוקץ של העגבנייה.
שאלו את הכיתה:
איזה סוגי פסולת גילינו בתהליך?
מה היה אפשר למנוע?
האם יש לכם רעיון איך אפשר להביא כריך "סביבתי" לסיור בחירייה?
אם תרצו, סכמו עם הכיתה את כל הרעיונות לכריך סביבתי ושלחו לנו למרכז לחינוך סביבתי טרם הסיור. נחשוב יחד בסיור על התשובות שאספתם ונלמד על כך יותר.
הכנה לכללי האתר של חירייה
לחירייה אין להכניס חטיפים וחד פעמי, הכנה טובה של הכיתה לעובדה זו תהפוך את הסיור לנעים יותר לכולם. ספרו לכיתה כי בחירייה יש המון המון אשפה ושם רוצים ללמד אותנו איך אפשר לייצר פחות אשפה. לכן, הם מאוד מבקשים שגם אנחנו נייצר פחות אשפה.
הסבירו כי כמו שניתן לייצר כריך עם פחות אשפה, בחירייה מבקשים מאיתנו להגיע עם כמה שפחות דברים שמייצרים אשפה ולכן אסור להביא חטיפים וחד-פעמי. לכן אנחנו מציעים שבמקום שכל אחד יביא לעצמו משהו שעטוף בעטיפה ולרוב מלכלך ומתפזר, נביא כולנו משהו אחד נחמד לכיתה, שאפשר להביא ללא אריזה, למשל להכין עוגיות בבית.
אפשרות הרחבה: ספרו לתלמידים כי בסיור יהיה איתם מדריכ.ה מחירייה שמבין המון דברים על פסולת ובסיור נלמד הרבה דברים חדשים. בואו נכין רשימת שאלות שאיתה נגיע לסיור ונוכל לקבל תשובות על כך בסיור. מה הייתם רוצים לשאול את המדריכים?
קובץ PDF – שיעור הכנה לסיור לכיתות ג' וד'