הכנה לסיור לכיתה ב'

חזרה לפורטל  >

 

הסיור בחירייה הוא סיור מעורר חושים ורגשות, מומלץ מאוד לערוך הכנה לכיתה ולצוות על מנת לאפשר סיור פורה ומעניין. בסיור נגלה כמה משאיות אשפה מגיעות לאתר כל יום, מה עושים עם כל הפסולת הזו ונלמד על פתרונות שונים לפסולת בארץ וגם בעולם.

 

מטרות השיעור

  • לעורר סקרנות לקראת הסיור
  • להבין שפסולת לא נעלמת והיא משפיעה על הסביבה
  • לעודד חשיבה על אחריות אישית בצריכה והשלכה של פסולת

 

מושגי יסוד – פסולת, מיחזור, שימוש חוזר, צמצום

 

עזרים – מחשב ומקרן למצגת


 

מהלך השיעור

 

חלק א' – של מי האשפה? (10 דק')

ספרו לכיתה כי כולם עומדים להגיע לסיור בחירייה! בסיור אנחנו נגלה מה קורה לפח הכיתתי שלנו ומה עושים עם מה שיש בפנים. שאלו את הכיתה מהי לדעתם פסולת ומה לדעתם עושים עם הפסולת בחירייה וכתבו את התשובות על הלוח.

הקרינו את הסרטון של "הפנתר הוורוד" pink of the litter – לצפייה בסרטון

הציגו שאלות לכיתה: 

הבנה: מה קרה בסרטון? אילו פתרונות לפסולת הוצגו? מהו לדעתכם הפתרון הטוב ביותר? מהו לדעתכם הפתרון הכי פחות מוצלח? מדוע? האם יש פתרונות שאתם מכירים שיש לנו בעיר?

עיבוד: אם אתם הייתם אחראים על פינוי הפסולת בעיר, איזה פתרון לדעתכן הוא הטוב ביותר? אתם חושבים שהגיע לפנתר לקבל עונש לנקות את כל העיר ? האם רק הפנתר אשם בכל הפסולת שיש בעיר? מי אחראי על השלכת האשפה? מי אחראי על פינוי האשפה?

האם זה מסובך לטפל באשפה? 

מה זה אומר עלינו? האם יצא לכם לראות ליד הבית או הגינה המון לכלוך, איך זה גרם לכם להרגיש? אם יפסיקו לפנות את האשפה שלנו מה יקרה בעיר (בשכונה, ברחוב, בגינה וכו').

 

חלק ב' – פתרונות לפסולת (10 דק')

יש משהו לדעתכם שאפשר לא לזרוק לפח? משהו שיש לו פתרון אחר? מה לדעתכם אפשר לעשות עם חלק מהדברים לפני שזורקים אותם?

אנחנו מגיעים עוד כמה ימים לסיור בחירייה, אבל אתם יודעים מה מגיע כל הזמן לחירייה? המון המון משאיות אשפה מביאות את הפסולת שלנו כל יום לחירייה. מה לדעתכם יקרה בסיור? מה אתם חושבים שנראה? איך לדעתכם תרגישו? כיתבו את התשובות על הלוח.

 

חלק ג' – הכנה לכללי האתר

לחירייה אין להכניס חטיפים וחד פעמי, הכנה טובה של הכיתה לעובדה זו תהפוך את הסיור לנעים יותר לכולם. ספרו לכיתה כי בחירייה יש המון המון אשפה ושם רוצים ללמד אותנו איך אפשר לייצר פחות אשפה. לכן, הם מאוד מבקשים שגם אנחנו נייצר פחות אשפה. שאלו את הכיתה: יש לכם רעיונות איך אפשר לייצר פחות אשפה בסיור? נכון, אנחנו רוצים להביא כמה שפחות דברים חד פעמיים איתנו ובאמת לחירייה אסור להכניס חטיפים וחד-פעמי. לכן אנחנו מציעים שבמקום שכל אחד יביא לעצמו משהו שעטוף בעטיפה ולרוב מלכלך ומתפזר, נביא כולנו משהו אחד נחמד לכיתה, שאפשר להביא ללא אריזה, למשל להכין עוגיות בבית.

אפשרות הרחבה: ספרו לתלמידים כי בסיור יהיה איתם מדריכ.ה מחירייה שמבין המון דברים על פסולת ובסיור נלמד הרבה דברים חדשים. בואו נכין רשימת שאלות שאיתה נגיע לסיור ונוכל לקבל תשובות על כך בסיור. מה הייתם רוצים לשאול את המדריכים?

 

קובץ PDF – שיעור הכנה לסיור לכיתה ב'

 

חזרה לפורטל  >